«Ақмола облысы білім басқармасының Астрахан ауданы бойынша білім бөлімі Новочеркасс ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
   Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села Новочеркасское отдела образования по Астраханскому району управления образования Акмолинской области»

Әлеуметтік желі

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Еуразия материгінің географиялық орны, зерттелу тарихы. 7-сынып

20.04.2017

Акмола облысы

Астрахан ауданы

«Новочеркас» ОМ

 

 

 

 

Ашық сабақ

Тақырыбы: Еуразия материгінің географиялық орны, зерттелу тарихы. 7-сынып

 

 

Пән мұғалімі: Уатханулы Кайролла

                      География пәні мүғалімі

 

 

 

 

 2017 жыл

 

Сыныбы

7                Күні:

Пәні: География

 

Тақырыбы:

Еуразияның географиялық жағдайы, зерттелуі

Мақсаты

Оқушыларға Еуразия материгінің географиялық орнының ерекшеліктерін көрсету. Материктің қоныстануы мен зерттелу тарихымен таныстыру.

Күтілетін нәтиже

 Оқушылардың алған білімдірін практика жүзінде пайдалана білуге үйрету. Еуразия туралы ой-

өрісін дамыту. Критерий бойынша өзін-өзі бағалауға үйрету.

Ресурстары

Дүниежүзінің физикалық картасы, оқулық, атлас карта, презентация

Әдіс-тәсілдері

сұрақ-жауап,сипаттау,миға шабуыл, картамен жұмыс, кестемен жұмыс, семантикалық карта, «Венн» диаграммасы,  «интервью» әдісі

Түйінді идея

Өз бетінше ізденіске, шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыланады.

Географиялық мәдениеті қалыптасады.

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының  іс-әрекеті

Уақыты

Бағалау

Білу

Теориялық материалды еске түсіру арқылы оқушының

қызығушылығын ояту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылармен амандасу

Ресурстарды сабаққа әзірлеу

Оқушыларды түгендеу және олардың оқу құралдарын тексеру.

Оқушыларды төрт топқа бөлу.

Топ саяхатшылар

Топ картографтар

 

 

 

Мұғаліммен амандасады.

Оқу құралдарын әзірлейді.

Мұхиттаншулар тобына теңіздердің, шығанақтардың

атаулары жазылады, картографтарға карталардың суреті беріледі, саяхатшылар

тобына саяхатшылардың атауы, зерттеушілерге материкке қатысты обьектілер

жазылған стикерлерді алу бойынша 

топтасады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

мин

 

Өзін –өзі, бағалау критерийі бойынша бағаланады.

Ым-ишара арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Өткен тақырып бойынша білімдерін «Жедел

тест» әдісі арқылы тексеру.

Солтүстік Америка үлкендігі жөнінен дүниежүзінде үшінші орындағы материк.

Солтүстік Американың жер бедерінде жазықтар басым болып келеді.

Солтүстік Америка материгінде

Экваторлық климаттық белдеуден басқа климаттық белдеулердің барлығы кездеседі.

Миссисипи өзені «үлкен өзен» деген мағына береді.

Қылқан жапырақты ормандар

Солтүстік Америкада 40 с.е дейін таралған.

Атакама жағалық шөлі Африкада орналасқан.

Оңтүстік Америкада үндістер халықтың 10 пайызын құрайды.

Анда тауын мекендеген үндістер инктер империясын құрған.

Аустралия материгінің атауы латыншадан аударғанда «оңтүстік» деген мағына береді.

Кактустың «екінші отаны»

Мексика таулы үстірті болып табылады.

АҚШ-та ең алғаш Йеллоустон ұлттық паркі ашылған.

Сұрақтардың номерін бір бетке

жазып қасына «ия» немесе «жоқ» деп жауап береді.

 

 

5 мин

 

Өзін-өзі бағалау.

Критерий бойынша бағалайды.

8 д-10д-жұлдызша

6-8д-төрт бұрыш

3-5д-үш бұрыщ

1-2д-дөңгелек белгісін бағалау парағына қояды.

Түсіну 

 

Тақырыптың маңызы мен міндетін ашу.

 

 

Қызығушылықты ояту. Тақтада Еуразия материгіне қатысты

суреттер көрсетіледі.

Оқушылар бүгін қай материкке саяхат жасаймыз? (Еуразия)

Сабақтың мақсатымен танысады.

Мақсаты:

Материктің географиялық орны

Материктің қоныстануы

Материктің зерттелу тарихы

«Топтастыру» стратегиясы

Топ Материктің ерекшеліктері мен географиялық орны

Топ Материктің қоныстануы

Топ материктің зерттелуі

Топ материк зерттелуіне үлес қосқан қазақ ғалымы.

Осы тақырып бойынша білетін ақпараттарын әр топ

топтастыру арқылы көрсетеді.

Жаңа мәтінмен жұмыс.

«Инсерт» әдісі арқылы жаңа мәтінмен танысады.

Топтасытру мәліметін толықтырып жаңа ақпаратпен

толықтырады.

Сұраққа жауап беріп өтетін тақырыпты анықтайды. Сұрақтарға жауап беріп жаңа тақырып туралы білетін ақпараттарымен бөлісіп,

топтастырады.Топта талқылайды. Білген ақпараттарын басқа топтарға таныстырады. Жаңа мәтінмен танысып, топтастыруын қайта толықтырады.

Мұғалімнің жаңа ақпаратын тыңдайды.

 

15 мин

Өзін-өзі бағалау.

Бағалау критерий:

Материк туралы ең..ең.. дегендерін, зерттелу тарахын,

географиялық орнын толық түсіндім-жұлдызша

Материктің нысандарын, географиялық орнын түсіндім-төртбұрыш

Материктің тек географиялық орнын түсіндім-үшбұрыш

Материк атауын білемін-дөңгелек

Қолдану   

 

Картамен жұмыс дағдысын дамыту

 

 

Мұхиттанушылар материк жағалауындағы мұхиттарды, шығанақтарды, бұғаздарды, теңіздерді кескін картаға түсіреді.

Саяхатшылар. Оқулықтың 8-9 беттеріндегі мәліметтерді пайдалана отырып кестені толтыру.

Саяхатшы

Жылы

Зерттеді

Марко Поло

XIII ғ

Памир табиғаты, Үндістан, Қытай жерлері туралы

мәліметтер берген.

Плано Карпини мен Вильгельм Рубрук

 

Орта Азияға саяхат жасап, қазақ жері туралы құнды дерек қалдырған

А. Никитин

XV

Парсы жері арқылы Арабия теңізі Үндістанған барған.

Н.М.Пржевальский

1870-1885

Тибет Гоби шөліндегі тау жоталарын, Лобнор

көлін,  Хуанхэ және Янцзы өзендерінің

бастауын зерттеген

П.П Семенов

1856-57

 

Ш.Уәлиханов

 

 

Картографтар. материктің ауданын, шеткі нүктелерін анықтау, экваторға,бас меридиан қатысты орнын анықтау.

Солтүстік – м Челюскин(77о с.е.104ш.б)

Оңтүстік – м Пиай (1о с.е. 103ш.б)

Батыс – м Рока(38ос.е. 9 б.б)

шығыс– м Дежнев (66ос.е. 169 б.б)

  Зерттеушілер. материктің ең.. ең... дегендерін анықтап топтастыру.

Әр топ берілген тапсырмаларын топта талқылап бірігіп орындайды, қорғайды.Картадан көрсетеді.

 

10мин

Бағалау критерийі:

Материк жағалауындағы нысандарды картадан көрсетіп,

саяхатшылардың зерттеулерін, шеткі нүктелерін толық білемін-жұлдызша

Нысандарды білемін, картадан көрсете алмаймын, саяхатшы

атауларын білемін-төртбұрыш

Нысандардың тек атауларын білемін-үшбұрыш

Материктің тек бас меридиан мен экваторға қатысты орнын

білемін-дөңгелек

Талдау

Картографтар тобы. «Адасқан нысандар»

  1. Гудзон+
  2. Лабрадор+
  3. Гималай
  4. Кариб теңізі+
  5. Жерорта теңізі
  6. Қара теңіз
  7. Хуанхэ

  Зерттеушілер тобы. «Резюме»  дайындау        

Резюме

Материк атауы:__________________________________

Ауданы:_________________________________

Географиялық орны_____________________________

Ерекшеліктері_________________________________

Зерттеген саяхатшылары___________________________

Әр топ берілген тапсырмаларын бірігіп орындап, Оңтүстік Америка мен Солтүстік Американы салыстырады.Солтүстік Америка материгінің басқа материктерден ерекшелігін анықтайды.

5 мин

Материктің басқа материктен ерекшелігін, нысандарын картадан көрсетіп, ауданын, шеткі нүктелерін толық білемін жұлдызша

Материк ерекшелігін білемін, нысандары мен шеткі нүктелерін толық білмеймін, картадан көрсете алмаймын- төртбұрыш

Материктің тек ерекшелігін білемін үшбұрыш

Материктің тек нысандарының атауын білемін дөңгелек

 

Жинақтау

Сабақты қорытындылау

 

 

«РАФТ» әдісі

Роль

Аудитория

Форма

Тақырып

Туристік агенттік

директоры

Тұтынушы

Жарнама

«Туристік агенттік Еуразия

материгіне саяхатқа шақырады»

Оқушылар жаңа мәліметтерді пайдалана отырып Еуразияға жарнама жасайды.

4 мин

Мен саяхатқа шыққанда картадан материк жағалауындағы нысандарды дәл тауып, зерттелу тарихын, ерекше нысандарын айтып бере аламын-жұлдызша

Картадан материк жағалауындағы нысандарды ғана дәл таба аламын-төртбұрыш

Материкке қатыста атауларды ғана білемін-үшбұрыш

Материктің тек атауын ғана таба аламын- дөңгелек

Рефлексия

 

 

 

«интервью» әдісі

Үйге тапсырма кескін картаға жағалаудағы нысандарын түсіріп, мәтінді оқу

Кері байланыс парағын толтырады.

4 мин

Әр оқушы бағалау бетшесіне қойған бағаларының арифметикалық ортасын шығарады:

жұлдызша-5

төртбұрыш-4

үшбұрыш-3

дөңгелек-2

 

 

 

 

 

Просмотров: 1399


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст