Аутодеструктивті мінез-құлықтың алдын алу бойынша ұсыныстар

Жасөспірім осал және сезімтал, кез – келген мәлімдеме-жасөспірімнің пікірінше, оған қатысты объективті емес, тіпті сыныптастарының, құрдастарының қатысуымен де ауыр және салдары болуы мүмкін.
Отбасы-суицидтік мінез-құлықтың алдын алудағы негізгі қорғаныс факторы.
Жасөспірімдердегі аутоагрессияның көптеген әрекеттері көмекке шақыру ретінде қарастырылады, бұл ата-аналардың назарын олардың проблемаларына аударудың, кіші және аға буын арасындағы түсініспеушіліктің қабырғасын тесудің соңғы әрекеті. Сондықтан отбасының қауіпсіздігі және оның әл-ауқаты, ата-ананың баламен қарым-қатынасы ресми емес, оған назар аудару мен қамқорлықтың маңызды рөлін атқарады.
АТА-АНАЛАРҒА АРНАЛҒАН ЖАДЫНАМА
ЖАСӨСПІРІМДЕ СУИДИДТІ ҚАЛАЙ БОЛДЫРМАУҒА БОЛАДЫ
Жасөспірімнің мінез-құлқында ата-аналарға не ескерту керек?
Бала тікелей немесе жанама түрде өзін-өзі өлтіру немесе өлтіру немесе өмірді жалғастырғысы келмеу туралы айтады. Өмір сүргісі келмеу туралы айту-бұл өзіңізге және сіздің проблемаларыңызға назар аудару әрекеті. Егер адам бұл туралы айтса, онда ол мұны істемейді деген аңыз бар. Алайда, олай емес! Көңіл аудармайтын үмітсіз жасөспірім өз ниетін соңына дейін жеткізе алады.
Қауіпті мінез-құлық, оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіру ықтималдығы жоғары.
Мінез-құлықтың күрт өзгеруі. Мысалы, ол ұятсыз болды, жақын адамдарымен сөйлескісі келмеді, өзіне қымбат заттарды бере бастады, ол бұрын істегенді ұнататын нәрсеге қызығушылығын жоғалтты, достарынан алыстап кетті.
Жасөспірім ұзақ уақыт бойы көңіл-күйді төмендетеді, эмоционалды фонды төмендетеді, тітіркендіреді.
Жақын ортада, сондай-ақ маңызды ересектер немесе құрдастар арасында суицидтің мысалы болуы.

• Ерекше назар аудару қажет қауіпті жағдайлар
• Маңызды ересектермен жанжал немесе өткір жанжал.
• Бақытсыз махаббат немесе романтикалық қарым-қатынасты бұзу.
• Құрдастарынан бас тарту ,қудалау (оның ішінде әлеуметтік желілерде).
• Объективті түрде қиын өмірлік жағдай (жақын адамынан айырылу, қоғамнан бас тарту, ауыр ауру).
• Жасөспірімнің Әлеуметтік жетістіктің (әсіресе отбасында) маңыздылығы мен құндылығы аясында жеке сәтсіздігі.
• Тұрақсыз отбасылық жағдай (ата-анасының ажырасуы, жанжалдар, зорлық-зомбылық жағдайлары).
• Әлеуметтік ортаның күрт өзгеруі (мысалы, тұрғылықты жердің өзгеруі нәтижесінде).

Егер олар қауіпті тапса, ата-аналар не істеуі керек
• Егер сіз жоғарыда аталған белгілердің кем дегенде біреуін көрсеңіз – бұл жасөспірімге назар аудару және онымен сөйлесу үшін жеткілікті себеп. Сіз оған көмектесе аласыз ба және оның көзқарасы бойынша оны қалай жақсартуға болатындығын сұраңыз. Жағдайды елемеңіз. Егер Сіздің ұлыңыз немесе қызыңыз көмек көрсетуден бас тартса да, оған әдеттегіден көбірек көңіл бөліңіз.
• Маманға өзіңіз немесе балаңызбен хабарласыңыз.

Ата-аналар өз-өзіне қол жұмсау әрекеттерін болдырмау үшін не істей алады
• Балаңызбен байланыста болыңыз. Бұл жаста ата-анадан бөліну қажеттілігінің артуына қарамастан жасөспіріммен үнемі қарым-қатынас жасау маңызды.
• Бұл үшін:
• - балаңызбен оның өмірі туралы сұраңыз және сөйлесіңіз, оған маңызды және маңызды болып көрінетін нәрсені құрметтеңіз.
• -жұмыстан кейін үйге келгенде, бала бірдеңе дұрыс жасамаған болса да, шағымдармен сөйлесуді бастамаңыз. Оған қызығушылық танытыңыз, күнделікті істерін талқылаңыз, сұрақтар қойыңыз. Табалдырықтан жасалған ескерту және мүдделі қарым-қатынас контекстінде жасалған ескерту басқаша болады!
• - жасөспірімдер үшін авторитарлық тәрбие стилі тиімсіз және тіпті қауіпті екенін ұмытпаңыз. Шамадан тыс тыйымдар, бостандық пен жазаны шектеу жасөспірімде агрессияны немесе авто-агрессияны тудыруы мүмкін (яғни, өзіне бағытталған агрессия). Жеткіншек жаста қолайлы нысаны тәрбиелеу қорытынды болып табылады деуге болады. Егер тыйым салу қажет болса, тыйым салудың орындылығын түсі…

Жаңартылған күні: 12.07.2023 11:57
Құрылған күні: 12.07.2023 11:57