Сабақ пәні:Дүниетану
Сынып:2 А
Сабақтың тақырыбы: Құстардың алуан түрлілігі
Мақсаты:
Құстардың алуан түрлі болатындығын түсіндіру.
Табыс критерийлері:
1.Оқушылар құстардың алуан түрлі болатындығын түсінеді, ажыра та біледі.
2.Түрлі тапсырмаларды орындай отыра сыни тұрғыдан ойланып, жауап бералады.
3. Ынтымақтастықта жұмыс жасай отыра бір-біріне қолдау жасап, көмектеседі.
Күтілетін нәтиже:
А оқушы-тапсырмаларды орындау барысында көшбасшылық таныта алады.
Б оқушы-топтық, жұптық тапсырмаларды орындауда өз ойын жеткізе біледі.
С оқушы-топтық тапсырмаларды орындау кезінде өз үлесін қосады, өзін –өзі бағалайалады.
Сабақтың әдісі:
Бағалау: Топтық жұмыс, сұрақ-жауап, алты алпақ әдісі, сто, диалготік оқыту, акт
Мұғалімнің бағалауы, бірін-бірі бағалау
Ұйымдастыру кезеңі: 2 минут
Сәлемдесу.
Шаттық шеңбері.
Топқа бөліну, топтық ережені естеріне салу (үй құстары, жыл құстары)
Үй құстары мен жыл құстарының суреттерін партаның үстіне қойып, балалар екі топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру 5 минут
«Қатесін тап» әдісі
1.Қасқыр қысқа азық жинайды.
2. Жануарлар табиғаттың өзгерісіне бейімделеді.
3.Қасқыр, түлкі, барыс жемін аулауға түнде шығады.
4.Қоян қыста ұйқыға кетеді.
5.Қанқыз, шегіртке, көбелек-жауларынан өздерінің түстері арқылы қорғанады.
6.Тиін қысқа азық жинайды.
7.Жануарлар өз жауларынан қорғана алмайды.
(дұрыс болса +, қате болса – таңбасын қою)
Бағалау – барлығы дұрыс «5», 5-4 дұрыс –«4», 3-2 дұрыс- «3»
Мағынаны тану: Айдар айналада болып жатқан өзгерістерді, табиғатты бақылағанды жақсы көреді. Бірде ол хайуанаттар паркіне барды. Торда отырған алуан түрлі құстарды, олардың дауыстарын естіп, таң-тамаша болды. Кенет көлшіктің ортасында ашылып тұрған аппақ гүлге көзі түсті. Гүл көз алдында ашылып, лезде ғайып болды. Гүл дегені аққу екен.
Айдардың сол күні құстардың алуан түрлілігіне көзі жетті.
Балалар, бүгін сабағымызда құстар жайлы білімдерімізді толықтырамыз.
Топтастыру:
Қарлығаш Үкі Сауысқан
Көкек Аққу
Жапалақ Шағала Тоты
Суықторғай
Көгершін Тоқылдақ
Дәптерге күнді жазып қою.
Жаңа сабақ:
Жүрегімде тербеген бір арман бар
Аман болсын аңдар, құстар, ормандар.
Ақыл ойды жоюға емес адамдар
Тіршілікті қорғау үшін арнаңдар
Оқулықпен жұмыс:
Құстардың алуан түрлілігі
Мұғалімнің түсіндірмесі:
Сұрақ – жауап/ талдау
Сұрақтар қою:
- Құстар қалай ұшады?
- Құстардың арасында жыртқыш құстар бар ма?
- Жыртқыш құстарды ата?
- Қандай құстар ұясын шалғында, бұта басына салады?
- Үй құстары мен жабайы құстар туралы әңгімеле.
Сөз жұмбақ шешу: (қарлығаш, ұя, сауысқан, тоқылдақ, балапан, қараторғай)
Дәптермен жұмыс:
Оқушылар өздеріне ұнаған құстардың суретін салады
Топтық жұмыс:10 минут
1 тапсырма:Ойын:* Кімқұстарды көп біледі?*
Үйқұстары
Жыртқыш құстар
Жыл құстары
Қыстайтынқұстар
Тауық
Күркетауық
Қаз
Үйрек
Әтеш
Жапалақ
Үкі
Бүркіт
Қыран
Кезқұйрық
Ұзақ
Бұлбұл
Бозторғай
Аққу
Шағала
ТырнаШымшық
Сауысқан
Қарға
Тоқылдақ
Суықторғай
Кептерт.б
2 тапсырма: Құстар туралы не білеміз?
Пайдалы
Дос
Ағаштарғаұясалады
Құрттардыжейді
Жыртқышқұстар
Құстар
Су құстары
Тірітабиғат
Жылқұстары
Қыстапқалатынқұстар
Сергіту сәті:2 минут «Қыдырып қайтайық» биі
Жеке жұмыс:5 минут
Жұмбақтар шешу:
1/ Басында тарағы бар, бірақ шашыңды тарай алмайсың. /Әтеш/
2/ Қай кішкентай құс жемін ұшып жүріп аулайды? /Қарлығаш/
3/ Қай құс өзінің атын қайталайды? / Көкек/
4/ Құстың негізгі мекені. /Ұя/
5/ Қандай құс хат тасушы атанған? /Көгершін/
6/ Қай құс та мүлде ұя болмайды. /Көкек/
7/ Адам қай құсты аң аулауға пайдаланады? /Бүркіт/
«Алтықалпақ» әдісі
аққалпақ- біз құстар жайлы не білу керекпіз және не білеміз?
қызыл қалпақ- құстарға деген қандай сезім пайда болды, неліктен?
сары қалпақ- құстардың пайдасы және неліктен оларды қорғау керек?
қара қалпақ- құстардың қандай зияны бар, зиянды жақтарын іздестіру?
жасылқалпақ-құстарды қорғау үшін немескөбейту үшін не ойлап таба бердіңдер?
көк қалпақ- Неге қолжеткіздік? Болашақта не істеу керек?
Үйге тапсырма: 2 минут
Оқулықтың 87, 88 беттерін түсініп оқу, дәптердегі тапсырманы орындау
Бағалау: 2 минут
Бағалау парағы:
Аты-жөні
Үйтапсырмасын тексеру:
Жеке жұмыс
Топтық жұмыс кезінде белсене қатысу, топтық ережені сақтау
Жұптық жұмыс
Өзіңді қалай бағалайсың? - 5 4 3
Рефлексия 3 минут
Кері байланыс:
Қалпақты бояу:
Сары-менің көңіл-күйім өте жақсы, маған қызықты болды
Жасыл- менің көңіл-күйім жақсы, мен тырыстым
Қызыл-менің көңіл-күйім нашар, шаршадым, маған қызықсыз болды