«Ақмола облысы білім басқармасының Астрахан ауданы бойынша білім бөлімі Новочеркасс ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
   Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села Новочеркасское отдела образования по Астраханскому району управления образования Акмолинской области»

Әлеуметтік желі

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Кейіпкерлерді сипаттаймын. Ю әрпі мен дыбысы

20.02.2018

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

Сауат

ашу

 

Күні:

Сынып:  1 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны: -

 

Сабақтың тақырыбы

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті. Кейіпкерлерді

сипаттаймын. Ю әрпі.

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту 

1.8 Берілген тақырыпқа 

әңгіме құрап айту

1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес

дұрыс айту

 

Сабақтың мақсаттары

 

 

Барлығы:Жаңа білімді меңгереді.

Көбі:Тақырыпты түсініп, тыңдап,

жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана

алады.

 

Бағалау критерийлері

 

 

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс

қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені

түсінгенін көрсете алады.

 

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген

құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

 

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы

 

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

 

Тілдік құзыреттілік

Ою-орнамент

 

Алдыңғы оқу:

Мен не үйрендім..

 

Жоспар

 

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы

жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 

Сабақтың басы

 

                            3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(с)

Сәлемдесу. Қонақтарға қарап

сәлемдесу

 Шаттық шеңбер

Мынау

менің жүрегім,

Бәрі

осыдан басталған.                   

Мынау

басым ақылды,

Бәрін осы

атқарған.

Мынау

менің оң қолым,

Мынау

менің сол қолым,

Барлық

істі атқарған.

«Миға

шабуыл» стратегиясы

Ойын: «Ойлан тап»

Допты лақтыру

арқылы сұрақтарға жауап алу.

1.Сауат ашу пәнінде

не үйренеміз?

2.Әріп дегеніміз

не?

3.Дыбыс нешеге

бөлінеді?

4.Қандай дыбыстар?

5.Дауысты дыбыс қандай түспен белгіленеді?

6.Дауыссыз дыбыс

қандай түспен белгіленеді?

7.Дауысты дыбыс

қалай айтылады?

8.Дауыссыз дыбыс

қалай айтылады?

 

Топқа бөліну  (аю мен ою суреттері беріледі, сол бойынша

топқа бөлініп отырады)

 

шеңберге тұру

 

 

 

 

 

 

 

 Доп

 

 

 

 

 

 

 

  аю мен оюдың суреттері

 

Сабақтың ортасы

 

2мин

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4мин

 

 

 

2 мин

 

 

 

8 мин                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 мин

 

 

 

 

 

2мин

 

 

 

 

 

1 мин

 

1 мин

 

Өткенді қайталау

(Ж) АКТ

Ойын: « Сөз ойла,тез ойла.»

Тақтадан шыққан әріпті атайды, сол әріпке сөз табады және үш тілде

айтады.

  Жаңа тақырыпты ашу:

Суреттен нені көріп

тұрсыңдар?

- Ою.

- Астындағы тапсырманың сырын табайық, мұнда

бір дыбыс белгілі,

ол – О, ал белгісіз дыбыс қандай дыбыс?

- Белгісіз дыбыс – Ю. Ендеше, балалар бүгінгі

өтетін, танысатын дыбысымыз – Ю.

Ю дауысты дыбыс, орыс тілінен енген, сирек

кездесетін дыбыс. 

Бұл әріптің ерекшелігі я дыбысы сияқты, айтқанда қосарлы дыбыс

естіледі. 

Ю=Й+У; Я=й+а; Бірақжазылғандабірдыбысжазамыз

 (Оқушылармен Ю дыбысын хормен айтып,

дыбыстық мінездеме жасаймыз).

Дауысты дыбысты айтқанда өкпедегі ауа ауыз

қуысында еш кедергіге ұшырамай шығады, яғни Ю – дауысты дыбыс.

Ю дыбысы тағы қандай сөздерде кездесуі мүмкін?

Мынау ненің суреті ? (Аю)

Қанша дыбыс естіліп тұр? (Яғни бұл дыбыс

қосарлы дыбыс)


Ю дыбысының әріп

таңбасымен таныстыру.

Ю – Й + У

 

«Ю» әрпімен таныстыру.

(мысалдар келтіру)

 

Оқулықпен жұмыс:

104 бет 1-тапсырма Оқы

Суретпен жұмыс (мәре)

 

Сергіту сәті:

Аю аю тұршы

 

(Ө)

Дәптермен жұмыс:

Ю әрпінін жазылуын бейне жазбамен көрсету.

Дәптердегі тапсырмалар орындалады

 

2 – тапсырма Көп нүктенің орнына төмендегі керекті сөздерді қойып жаз.

 

Әлия ою ойды. Фарида қою айран ұйытты. Сүтті ыдысқа құю керек.

 

(Т)

Бірінші 

топқа Ю әрпіне келетін сөздерді

ойлап парақтарға жазып береді.

 

Екінші топқа Аюды сипаттап жазады

 

(Ж)

Ойын: «Адасқан әріптер»

Әр жұпқа әріптер беріледі. Әріптерден сөз құрастырып шығулары керек.

(аю, қоян, балық, ана, хат, бота, ата, бала, шана )

 

4 – тапсырма «Не қайда мекендейді?»

 

Қорытынды:

-         

Бүгін қандай

тақырыппен таныстық?

-         

Ол қандай дыбыс?

-         

Қандай сөздер

келеді?

-         

Осы дыбыс айтылуы

мен жазылуы бірдей ?

 

 

әріптерді

бейнежазбамен көрсету.

 

 

 

 

 

 

 

 

ю әрпінің суреттері.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

оқулық

 

 

 

бейнежазба.

 

 

 

 

дәптер

 

 

 

тақтамен жұмыс

 

 

 

 

 

 

А 3 парақшасы,

фломастерлер

 

 

 

 

 

кеспе әріптер

 

 

 

  аю мен киттің

суреттері

 

 

Сабақтың соңы

 

1мин

Кері байланыс:

Алма ағашы: Жасыл түсті алма түсіндім

Сары түсті алма енді-енді

түсініп келемін

Қызыл түсті алма түсінбедім

алманың суреттері

 

 

Рефлексия

Сабақтың мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді? Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспарыма қандай

өзгерістер енгіздім және неге?

 

 

Просмотров: 1306


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст